PUSZKOWANIE PROTEZ


Wyróżniamy trzy metody puszkowania:
1. puszkowanie otwarte na wprost; (rzadko stosowane)
2. puszkowanie otwarte odwrotne;
3. puszkowanie zamknięte.

1. PUSZKOWANIE OTWARTE NA WPROST:

Po przyklejeniu obrzeży płyty protezy do modelu, izolujemy go w wodzie. Wyższą część puszki wypełniamy gipsem, który powinien pokrywać przedsionkowe powierzchnie wszystkich zębów. Następnie, brzegi sieczne i powierzchnie żujące pokrywamy specjalnym wałem z gipsu, który stanowi dla nich utrzymanie w dalszych etapach pracy. Po związaniu gips izolujemy izolatorem gips-gips, np. wodą lub wodnym roztworem mydła, i zalewamy kontrę. Puszkę wprowadzamy pod prasę i prasujemy (ciśnienie: 100). Po sprasowaniu wkładamy puszkę do kąpieli wodnej na ok. 7minut. Następnie otwieramy ją i wyparzamy wosk. Ciepłą powierzchnię gipsu pokrywamy izolatorem błonotwórczym (np. Isolit), omijając zęby i klamry!. Po ostygnięciu ponownie wykonujemy tę czynność. Następnym etapem będzie przygotowanie akrylu polimeryzującego na ciepło, nałożenie go w fazie ciasta, zamknięcie puszki, sprasowanie( ciśnienie nawet do 150), oczyszczenie puszki z nadmiarów akrylu, które wypłynęły i dokonanie polimeryzacji zgodnie z zaleceniami producenta akrylu.

2. PUSZKOWANIE OTWARTE ODWROTNE:

Po przyklejeniu obrzeży płyty protezy do modelu, izolujemy go w wodzie. Niższą część puszki wypełniamy gipsem i zatapiamy w nim model z woskowym pierwowzorem protezy. Powinien on być ułożony centralnie, a linie cokołu pokrywać się z górną krawędzią puszki. Istotne jest to, aby po nałożeniu wyższej części puszki, szczyty zębów ustawionych w protezie były co najmniej 1cm poniżej krawędzi. Oczywiście izolujemy gips-gips i zalewamy kontrę. Dalsze etapy takie, jak przy metodzie na wprost, czyli prasowanie, wyparzanie, izolacja na ciepło i na zimno (dwufazowa), nakładanie akrylu, prasowanie i polimeryzacja tworzywa.

3. PUSZKOWANIE ZAMKNIĘTE:

Ten rodzaj puszkowania wymaga posiadania w laboratorium specjalnych urządzeń : puszki polimeryzacyjne o odpowiedniej konstrukcji, urządzenia wtryskowe oraz aparaty do polimeryzacji. Puszka składa się z dwóch metalowych części, w górnej zamontowane zostały wkładki teflonowe, które zabezpieczają przed zbyt szybkim dopływem ciepła, druga część wykonana jest z tworzywa sztucznego, które amortyzuje ciśnienie podczas zamykania puszki w ramce. Tworzywo akrylowe mieszane jest w specjalnym cap – wibratorze. Aparat wtryskowy służy do wprowadzenia do puszki akrylu pod ciśnieniem. Protezę woskową puszkujemy z ogólnie przyjętymi zasadami ( jak przy odwrotnym puszkowaniu), jednak przed zalaniem kontrą do protezy przyklejamy woskowe kanały, aby utworzyć dopływ akrylu z zewnątrz. Zalewamy puszkę kontrą. Wyparzamy wosk. Izolujemy na ciepło i na zimno. Zamykam puszkę i montujemy w specjalnej ramce. Kapsułę z przygotowanym akrylem mocujemy w urządzeniu wtryskującym i pod ciśnienie wtłaczamy masę do przygotowanej formy. Całe urządzenie umieszczamy w łaźni wodnej i polimeryzujemy, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta. Standardowo studzimy puszkę, wybijamy protezę.

10 komentarzy:

  1. Bardzo cieszy mnie, że mogłam znaleźć w tym miejscu tak wiele prydatnych informacji na temat protetyki dentystycznej. Zainteresowałam się ostatnio tą dziedziną i zastanawiam się nad zapisaniem do szkoły dla techników dentystycznych. Warto się na to zdecydować?

    OdpowiedzUsuń
  2. Solidnie napisany artykuł, każdy interesujący się tematyką dentystyczną znajdzie tu praktyczne informacje. Tu także warto znać takie firmy jak https://tomo3d.pl od tomografu, w tym tomografu 3d

    OdpowiedzUsuń
  3. To ja jeszcze podrzcucę namiar na rehabilitacje stomatologiczną https://scanmed.pl/aktualnosci/rehabilitacja-stomatologiczna-w-centrum-medycznym-scanmed-pabianice , dzięki niej można zwalczać takie problemy jak bruksizm, chrobotanie podczas ruchów żuchwy itp. warto zapoznać się z tematem

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy mógłby mi ktoś wypisać wady i zalety puszkowanie zamkniętego i otwartego odwrotnie? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim ulubionym gabinetem jest https://www.dentystagdynia.pl/ Bardzo często jestem tam na wizycie i moje zęby są zdrowe, bez żadnych problemów i jestem szczęśliwa, że mogę cieszyć się pięknym uśmiechem przez cały czas.

    OdpowiedzUsuń
  6. Po co prasować puszkę bez akrylu, z zalaną gipsem protezą woskową?

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Usługi dentystyczne są coraz lepsze, a klient już w ogóle nie odczuwa dyskomfortu. Ja ostatnio skorzystałem z dobrego stomatologa https://modent-lomza.pl/.

    OdpowiedzUsuń